Penzion Bernardýn

WiFi

Televize

Vinné degustace

Parkování

O vinařství Chrástek

„Naším prvořadým cílem je vypěstovat zdravý, zralý hrozen. Především vinou houbových onemocnění to nebývá jednoduché. I proto jsme během sezony v našich vinohradech takřka neustále. Systematická práce na idealní architektuře keře vede k provzdušnění porostu a snižuje riziko nákazy. Zdravá surovina ve sklepě je podmínkou k tomu, abychom připravili lahodné víno…“

Naše rodinné vinařství vzniklo v roce 2002, vinohradnictví a výrobě vína se však věnovali naši předci po celé generace, ačkoli to bylo především pro vlastní potřebu.

Poprvé se bořetické vinohrady zmiňují v listině ze 14. století, kdy se hovoří o vinicích v Kraví hoře. V 16. století do dějin vinařství v naší obci zasáhli Novokřtěnci čili Habáni, kteří pěstování révy vinné i výrobu vína značně zdokonalili. S jejich příchodem je rovněž spojována odrůda Sauvignon, již prý přinesli s sebou na Moravu.

Vinohradníkem a vinařem v jedné osobě je v naší rodinné firmě Vlastimil Chrástek, jemuž je však neocenitelným pomocníkem a rádcem jeho zkušený otec – pan Ladislav Chrástek. V současné době vlastníme 4 ha vinic. Jsme členy Svazu integrované produkce hroznů a vína, což znamená, že dodržujeme pravidla ohleduplného hospodaření.

Od roku 2008 jsme zahájili přechod na úplnou bio produkci, což znamená, že jsme se vzdali většiny pesticidů. Po třech letech bychom měli našim zákazníkům nabízet již pouze certifikovaná biovína.

I přes razantní omezení aplikace chemických postřiků sklízíme pravidelně zdravé hrozny o vysoké cukernatosti, které jsou předpokladem k výrobě přívlastkových vín. V této kategorii bývá zatříděno 90% naší produkce. Ani ve sklepě nejsme zastánci zavádění tzv. moderních technologií ochuzujících víno o jeho typický výraz, jež by měl odrážet jedinečné podmínky konkrétní vinice, počasí daného ročníku a samozřejmě typické znaky odrůdy. Víno připravujeme poctivě a s citem.

Máme velikou výhodu, že můžeme pracovat v samém srdci Velkopavlovické vinařské oblasti. Okolí Bořetic patří k nejpožehnanějším vinorodým regionům Moravy, zdejší takřka panonské, teplé a suché podnebí je pro révu vinnou jako stvořené. Přijeďte se ostatně přesvědčit sami – malebnost naší zvlněné vinařské krajiny si vás jistě podmaní a sklenice skvostného vína tyto pocity ještě umocní…